Implantami stomatologicznymi nazywamy struktury, które służą odtworzeniu utraconego z różnych przyczyn zęba. Zbudowane są ze śruby wszczepianej w miejsce korzeni oraz osadzonej na niej korony protetycznej. Możliwości współczesnej implantologii są na tyle zaawansowane, że wykonany profesjonalnie implant może zupełnie nie różnić się od pozostałego uzębienia. Kiedy przeprowadza się wszczepienie implantów, jakie są ich rodzaje i jak przebiega proces ich montażu?
Komu wszczepia się implanty zębowe?
Implanty stomatologiczne stworzone zostały z myślą o osobach, które utraciły swoje naturalne uzębienie. Wykorzystuje się je w przypadku utraty jednego lub wielu zębów, choć w drugim przypadku stanowią one przede wszystkim podstawę dla pełnej lub częściowej protezy.
Czym może być spowodowana utrata zębów?
Najczęściej wyniszczeniem ich przez próchnicę, nieleczoną paradontozą, urazem mechanicznym czy też niewykształconymi zawiązkami zębowymi. Jeśli tkanki zębowe są uszkodzone jedynie częściowo, zazwyczaj nie wykonuje się montażu implantów stomatologicznych, lecz odbudowę, która jest zabiegiem mniej inwazyjnym.
Rodzaje implantów
Kiedy stajemy w perspektywie konieczności wszczepienia implantu zębowego, pragniemy poznać dostępne nam opcje. Chociaż ostatecznie rodzaj implantu zawsze wybiera lekarz przeprowadzający zabieg, to nie bez znaczenia pozostają również potrzeby pacjenta. Pod uwagę brana jest anatomiczna budowa kości oraz struktura uzębienia, a także możliwości finansowe i oczekiwania estetyczne osoby, u której implant ma zostać wszczepiony.
Co mamy do wyboru?
Implanty stomatologiczne dzielimy na dwa główne rodzaje – tytanowe i cyrkonowe.
Oba typy mają swoje wady i zalety. Implanty z tytanu gwarantują bardzo długi okres użytkowania. Za ich wadę uznaje się jednak walory estetyczne. Jeśli dojdzie do obniżenia linii dziąseł, szara, tytanowa część implantu stanie się widoczna i uśmiech może stracić nieco na swojej atrakcyjności.
Alternatywą są implanty cyrkonowe, które bardzo mocno przypominają naturalną tkankę zęba i są odporne na ścieranie. Cyrkon doskonale wiąże się również z tkanką kostną i jest odporny na zmiany temperatur oraz działanie substancji kwaśnych. Nie zmienia też smaku spożywanych potraw. Do zalet implantów cyrkonowych zaliczamy również ich uniwersalność – nie muszą rezygnować z nich osoby uczulone czy przewlekle chore.
Jak jeszcze rozróżnia się implanty?
Istotnym podziałem jest także ten uwzględniający fazy leczenia. Mamy zatem implanty jedno- i dwufazowe. Pierwsze pozwalają na przyspieszenie całej procedury. Montaż śruby i nadbudowy dokonywany jest w czasie jednej wizyty, jednak taki zabieg wykonuje się wyłącznie u pacjentów, którzy nie mają ubytków kostnych i mogą pochwalić się dobrą kondycją jamy ustnej.
Implanty dwufazowe wszczepia się natomiast w dwóch etapach. Pierwszy polega na umieszczeniu śruby w kości i odczekaniu, aż ta zrośnie się z tkankami. Dopiero na drugim etapie na śrubie montowana jest korona protetyczna.
Jak wygląda proces wszczepiania implantów zębowych?
Obawiasz się zabiegu wszczepiania implantów ze względu na perspektywę poważnej ingerencji chirurgicznej?
Niepotrzebnie.
Współczesne techniki stomatologiczne są w stanie do minimum zredukować związany montażem implantów ból, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych czy jakiekolwiek komplikacje. Zabiegu nie przeprowadza się u osób, które nie skończyły 20 – 25 roku życia, ponieważ dopiero w tym wieku następuje całkowite zatrzymanie rozwoju układu kostnego organizmu, a tym samym również szczęki. Wszczepianie implantu ma miejsce przy znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą.
Nacinanie dziąsła i przygotowanie przestrzeni na wprowadzenie śruby jest zatem w pełni bezbolesne. W odpowiednio wypreparowanym podłożu mocuje się śrubę, a następnie zakłada szwy. Po takim zabiegu następuje czas regeneracji, w trakcie którego implant musi zrosnąć się z tkanką kostną. Trwa to najczęściej od 3 tygodni do 3 miesięcy w przypadku żuchwy lub do pół roku w przypadku szczęki. Po okresie stabilizacji implantu do śruby mocuje się własny, utracony ząb lub nową koronę stworzoną przez protetyka.
Dlaczego warto zdecydować się na implanty zębowe?
Utracony ząb to nie tylko kwestia niedoskonałego wyglądu. Ubytki tego typu mogą prowadzić do zaniku kości i nieodwracalnych zmian w obrębie pozostałych zębów. Wszczepienie implantu zapobiega resorpcji oraz rozsuwaniu się czy przechylaniu uzębienia, chroniąc pacjenta przed dalszymi konsekwencjami utraty zęba.
Poza tym, implant poprawia komfort przeżuwania i dodaje pewności siebie, bowiem jest zupełnie niewidoczny pod linią dziąsła i wraz z odpowiednio dobraną koroną doskonale imituje naturalne uzębienie. Dzięki niemu możemy uśmiechać się bez obaw i znacznie lepiej czuć się z samym sobą. Co więcej, poprawnie wszczepiony implant służy pacjentowi całe życie, nie porusza się i nie wypada. Stanowi zatem idealne rozwiązanie dla ubytku – niezależnie od jego przyczyny – i pozwala na nowo cieszyć się pełnym, estetycznym uśmiechem.
Więcej informacji : Dentysta Szczecin