Czy leczenie kanałowe jest bolesne? To jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez pacjentów, którzy dowiadują się o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego. Zabieg tego typu budzi nieprzyjemne skojarzenia przede wszystkim ze względu na fakt, iż jest jedyną metodą ratunku dla chorego zęba ze stwierdzonym nieodwracalnym zapaleniem miazgi zębowej. Zanim odpowiemy na pytanie, czy leczenie kanałowe boli, wyjaśnijmy na czym właściwie polega i kiedy jest konieczne.
Wskazania do leczenia kanałowego
Najczęstszą przyczyną konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego jest bardzo zaawansowane i nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Co je powoduje? Zazwyczaj nieleczona próchnica oraz gromadzące się w ubytku bakterie. Ząb z zapaleniem miazgi staje się wrażliwy na nacisk i zmiany temperatur. Nierzadko wywołuje również bardzo silny ból, choć zdarzają się jednak przypadki, kiedy nawet przewlekłe zapalenie miazgi nie daje żadnych objawów.
Kto jeszcze musi liczyć się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu leczenia kanałowego? Głównie pacjenci z widocznymi zmianami okołowierzchołkowymi i martwicą miazgi. Warto również zdawać sobie sprawę, że zabieg nie zawsze jest wykonywany jednorazowo. Jeśli zostanie przeprowadzony niewłaściwie, konieczne może okazać się jego powtórzenie. Ma to miejsce wtedy, kiedy kanały korzeniowe zostają źle wypełnione, a pacjent nadal odczuwa ból leczonego zęba.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Jak wspomnieliśmy, leczenie kanałowe bywa dla wielu pacjentów jedynym sposobem na uratowanie chorego zęba. Jeśli dochodzi do nieodwracalnego zapalenia jego miazgi, czyli unerwionej i unaczynionej tkanki wypełniającej komorę i kanały zębowe, konieczne jest jej dokładne usunięcie.
Przebieg zabiegu sprowadza się zatem do oczyszczenia wnętrza zęba i kanałów zębowych oraz ich wielokrotnej, bardzo dokładnej dezynfekcji. Później kanały muszą zostać dokładnie uszczelnione przy pomocy odpowiednich materiałów, które zapobiegną dalszemu rozwojowi bakterii. Sam ząb w przypadku niewielkich uszkodzeń można odbudować materiałami kompozytowymi. Przy dużych ubytkach najczęściej koniecznością okazuje się odbudowa protetyczna.
Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Ze względu na fakt, iż leczenie kanałowe przeprowadzane jest przy znieczuleniu miejscowym, zabieg należy do bezbolesnych, choć niezbyt komfortowych dla pacjenta. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie przypadki, w których stan zapalny jest na tyle rozległy i zaawansowany, że nawet znieczulenie nie pozwala na ograniczenie bólu – w takich sytuacjach leczenie jest nawet bardziej niż wskazane i pomimo związanych z nim nieprzyjemności, niesie ze sobą uczucie ulgi.
Warto zauważyć również, że przy większości zabiegów ból nie występuje nie tylko w trakcie leczenia, ale również po ustąpieniu działania znieczulenia.
Dlaczego?
Ponieważ ząb pozbawiony unerwienia nie przewodzi już impulsów bólowych, a więc zwyczajnie nie może boleć. Bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu może być nieco bardziej wrażliwy, jeśli jednak leczenie zostało przeprowadzone prawidłowo, dolegliwości bólowe nie wystąpią.
Jak przygotować się do zabiegu leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Ponieważ jest to zabieg stosunkowo długotrwały warto jednak spożyć przed nim sycący posiłek. W przypadku osób ze szczególnymi schorzeniami, na przykład po zawale serca czy mózgu, konieczne jest uzyskanie zgody lekarza prowadzącego. Ma to związek z potrzebą wykonania znieczulenia miejscowego.
Kto nie może poddać się leczeniu kanałowemu?
W przypadku pierwotnego leczenia kanałowego nie istnieją zasadniczo żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia koniecznego w danej sytuacji zabiegu. Nawet kobiety w ciąży i matki karmiące nie muszą rezygnować z niego ze względu na jakiekolwiek ryzyko. Stomatolog musi jedynie zastosować u nich odpowiedni preparat znieczulający.
W przypadku ciąży zagrożonej lub zaawansowanej warto chęć leczenia kanałowego skonsultować dodatkowo z lekarzem prowadzącym. Zabiegu nie przeprowadza się ponownie u osób z podwyższonym ryzykiem infekcyjnego zapalenia wsierdzia, czyli u pacjentów ze sztuczną zastawką w sercu, u pacjentów z wrodzoną wadą serca oraz u pacjentów z przebytym już infekcyjnym zapaleniem wsierdzia.
Leczenie kanałowe – na co zwrócić uwagę po zabiegu?
Jeśli zabieg leczenia kanałowego przebiegł pomyślnie i został wykonany w pełni profesjonalnie, ząb powinien być zdrowy i wolny od dolegliwości bólowych. Jeśli jednak te się pojawią i będą się nasilały, należy ponownie skonsultować się ze stomatologiem, który sprawdzi, czy stan zapalny nie rozwinął się tym razem w tkankach okołowierzchołkowych, czyli w kości.
Poza tym, nawet jeśli ból się nie pojawi, po wykonaniu leczenia kanałowego zaleca się okresowe prześwietlenia, które mają na celu skontrolowanie stanu tych tkanek. Niekiedy okazuje się bowiem, że zachodzące w nich procesy nie dają żadnych dolegliwości, a postępujące niszczenie kości może doprowadzić do konieczności całkowitego usunięcia zęba. Jak często należy wykonywać RTG? Pierwsze najlepiej po około 6 miesiącach, kolejne w odstępach rocznych przez około 4 lata. Po tym czasie można uznać, że leczenie zakończyło się pełnym sukcesem.
Więcej informacji : Dentysta Szczecin