Piaskowanie – Precz z Osadem Nazębnym: Na czym to polega?

Udostępnij Znajomym

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zabieg wybielania zębów to nie jedyna droga ku jaśniejszemu, bardziej lśniącemu uśmiechowi. W wielu przypadkach to osady i zewnętrzne przebarwienia sprawiają, że uzębienie nie prezentuje się tak estetycznie, jak tego pragniemy. W jaki sposób zadbać o piękny uśmiech, a jednocześnie nie osłabić zębów? Poprzez wykonywanie regularnych zabiegów profesjonalnego oczyszczania z wykorzystaniem piaskarki. Piaskowanie to doskonałe uzupełnienie skalingu – na czym polega?

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie to zabieg przeprowadzany przez stomatologa z wykorzystaniem specjalnego urządzenia nazywanego piaskarką. Piaskarka emituje strumień sprężonego powietrza z piaskiem dentystycznym, dzięki czemu w delikatny, lecz jednocześnie bardzo skuteczny sposób usuwa z powierzchni zębów płytkę nazębną, osady i przebarwienia powierzchniowe. Co daje pacjentowi taki zabieg? Przede wszystkim efekt idealnej czystości i gładkości zębów. Piaskowanie usuwa zarówno stosunkowo świeżą płytkę nazębną, jak i tą o nieestetycznym, brązowym zabarwieniu, sprawiając, że zęby stają się jaśniejsze i błyszczące. Poza tym eliminuje także problem bakterii, które wchodzą w skład płytki nazębnej, a tym samym redukuje również ryzyko chorób dziąseł, niszczenia szkliwa i powstawania ubytków próchnicowych. 

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?

Pacjent, który decyduje się na zabieg piaskowania otrzymuje od stomatologa okulary ochronne i śliniak dentystyczny, który ochrania odzież przed zabrudzeniem w trakcie czyszczenia. Następnie w jamie ustnej osoby poddawanej zabiegowi umieszczany jest ssak, którego zadaniem jest bieżące odsysanie zużytego piasku. Sam zabieg polega na rozpylaniu specjalnego proszku pod ciśnieniem w kierunku zębów i przestrzeni międzyzębowych. Pracy piaskarki towarzyszy także woda, która łagodzi silne działanie ścierne piasku.

Czy piaskowanie boli?

Nie, jednak może powodować dyskomfort związany z nieprzyjemnym smakiem piasku dentystycznego. Poza tym proszek pod ciśnieniem może również podrażniać wrażliwsze dziąsła, które w ciągu kilku godzin po zabiegu przestają dawać o sobie znać. Procedura oczyszczania obu łuków trwa zazwyczaj około 30 minut. Po zabiegu zaleca się zastosowanie fluoryzacji (lakierowania), która zabezpieczy i wzmocni szkliwo, dodatkowo chroniąc je przed szkodliwym działaniem bakterii. 

Zalecenia po zabiegu piaskowania

Jeśli po zabiegu piaskowania wykonano u pacjenta fluoryzację, dentysta Szczecin zaleci, aby wstrzymać się od jedzenia i picia (nawet wody) przez minimum godzinę. Poza tym, po piaskowaniu nie należy jeść ani pić żadnych barwiących napojów czy potraw, które mogłyby bardzo szybko odbarwić świeżo oczyszczone zęby.

Jakich produktów unikać?

Przede wszystkim kawy, herbaty, czerwonego wina czy papierosów. Niewskazane są także owoce cytrusowe oraz napoje typu cola, ponieważ mogą stać się przyczyną zwiększonej nadwrażliwości. Istotne dla podtrzymania efektu czystych, jaśniejszych zębów jest także zwiększenie dbałości o codzienną higienę jamy ustnej. Należy zatem szczotkować zęby (najlepiej po każdym posiłku) przez przynajmniej 2 minuty, a także regularnie korzystać z nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. 

Piaskowanie – dla kogo?

Piaskowanie to zabieg higienizacyjny, polecany przede wszystkim osobom zmagającym się z nadmiernym odkładaniem osadów i płytki nazębnej. Powinni decydować się na niego palacze, osoby pijące duże ilości kawy i herbaty, posiadacze stłoczeń zębowych i osoby noszące aparaty ortodontyczne. Piaskowanie wskazane jest również przed zabiegiem wybielania, ponieważ usuwa osady i przebarwienia, które zmniejszają skuteczność preparatów wybielających. Jak często piaskować zęby? Najlepiej co pół roku lub częściej. Regularne czyszczenie uzębienia piaskarką stanowi bowiem najlepszą profilaktykę chorób zębów i dziąseł, a także pozwala na zachowanie estetycznego uśmiechu. 

Jaka jest skuteczność piaskowania?

Zabieg piaskowania nie usunie głębokich przebarwień, takich jak zmiany próchnicowe czy te spowodowane terapią antybiotykową tetracyklinami. Pozwoli jednak pozbyć się najczęstszych przyczyn nieestetycznego uśmiechu, takich jak ciemne, powierzchniowe osady z kawy czy herbaty. Dzięki piaskowaniu pacjentowi łatwiej oczyszczać zęby z gromadzącej się na bieżąco płytki nazębnej przy pomocy szczoteczki i nici dentystycznej. Poza tym zabieg zapewnia uczucie idealnej czystości i gładkości uzębienia. Rozjaśnia zęby i dodaje im blasku, sprawiając, że pacjent może cieszyć się zdrowo wyglądającym, estetycznym uśmiechem bez narażania szkliwa na nadmierne osłabienie.