Kamień Nazębny – Jak leczyć i zapobiegać?

Udostępnij Znajomym

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Kamień nazębny to problem, który dotyczy większości pacjentów. Często nawet najbardziej skrupulatna samodzielna pielęgnacja jamy ustnej nie wystarczy, aby nieestetyczny nalot nie pojawił się na zębach. Z kolei ten już obecny musi być usunięty przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Jeśli Ty też zmagasz się z problemem nawarstwiającego się kamienia nazębnego, sprawdź co jest przyczyną jego powstawania i jak mu zapobiegać?

Kamień nazębny – czym jest i skąd się bierze?

Już w ciągu kilku minut po zakończeniu szczotkowania, na powierzchni Twoich zębów pojawia się płytka nazębna. To miękki osad, który składa się przede wszystkim z bakterii połączonych ze składnikami obecnymi w ślinie. Chociaż płytkę nazębną możemy bez trudu usunąć za pomocą szczoteczki i pasty do zębów, to nawarstwiający się w trudno dostępnych miejscach osad z czasem zaczyna twardnieć, przekształcając się w kamień nazębny.

Dzieje się tak wskutek wysycania płytki związkami mineralnymi, takimi jak fosforany wapnia, które są naturalnymi składnikami śliny. Kamień nazębny najszybciej tworzy się w okolicach ujść gruczołów ślinowych – czyli przy językowych powierzchniach zębów siecznych żuchwy i policzkowych powierzchniach zębów trzonowych szczęki. 

Kamień nazębny – jak go usunąć?

W przeciwieństwie do miękkiej płytki nazębnej, kamienia nazębnego nie usuniemy w warunkach domowych nawet przy pomocy najlepszej szczoteczki elektrycznej, nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Wszystkie te środki mogą kamieniowi zapobiegać, ale nie są w stanie nas z niego wyleczyć. Bardzo często kamień nazębny zaczyna rozwijać się poddziąsłowo, skąd stopniowo nawarstwia się na zębach również powyżej linii dziąseł.

Aby skutecznie się go pozbyć konieczna jest wizyta u dentysty, który usunie problem podczas profesjonalnego zabiegu oczyszczania, czyli skalingu. Jeśli jesteś osobą mniej podatną na powstawanie kamienia – masz bardziej kwasowe pH śliny – możesz wykonać skaling raz w roku. W przypadku posiadaczy zasadowego pH śliny oraz silnych stłoczeń zębów, zaleca się nawet kilkakrotne powtórzenie zabiegu w ciągu roku. 

Jak wygląda skaling?

Skaling jest bezbolesnym zabiegiem, który ma na celu oczyszczenie koron zębowych i/lub kieszonek dziąsłowych z kamienia nazębnego. Najczęściej wykonuje się go przy pomocy skalerów ultradźwiękowych, które pozwalają na osiągnięcie bardzo dokładnych efektów. Końcówka urządzenia przystawiana jest do miejsc, w których występuje twardy nalot, następnie ultradźwięki wraz z wodą uderzają w cząsteczki złogów sprawiając, że kamień pęka i odrywa się od zęba.

Po usunięciu kamienia zęby są polerowane, co zapobiega zbyt szybkiej akumulacji płytki nazębnej. W przypadku skalingu poddziąsłowego zaleca się również wykonanie fluoryzacji, która wzmocni korzenie zębów. 

Dlaczego usuwanie kamienia nazębnego jest konieczne?

Zastanawiasz się, po co właściwie usuwać kamień nazębny? Ten twardy, nieprzyjemnie pachnący nalot jest nie tylko problemem natury estetycznej. Ma również bardzo negatywny wpływ na stan całego uzębienia. Kamień nazębny to siedlisko bakterii, które bardzo często prowadzą do rozwoju stanów zapalnych przyzębia. To z kolei przyczynia się do obniżenia poziomu dziąseł, a w dalszej kolejności nawet do rozchwiania i utraty samych zębów.

Bez regularnego skalingu nie unikniemy również takich problemów, jak zapalenie dziąseł i krwawienie podczas szczotkowania. Poza tym usuwanie kamienia nazębnego powinno poprzedzać również inne zabiegi, które mają na celu upiększenie i wygładzenie zębów, czyli piaskowanie i wybielanie. 

Kamień nazębny – jak zapobiegać?

Pragniesz uchronić się przed problemem kamienia nazębnego lub jak najdłużej cieszyć się efektami skalingu? Skup się przede wszystkim na prowadzeniu codziennej, prawidłowej higieny jamy ustnej. Powinna ona obejmować nie tylko odpowiednio długie, dokładne i właściwie wykonane szczotkowanie, ale również nitkowanie, które pomoże oczyścić powierzchnie stykowe zębów, do których nie docierają włókna szczoteczki. W walce o idealnie czyste zęby i dziąsła warto sięgać również po irygatory, które przy pomocy wody pod ciśnieniem usuną płytkę nazębną z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.

Korzystne może okazać się także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, które usuwają więcej bakterii niż pasta i pozwalają cieszyć się uczuciem świeżości znacznie dłużej niż ma to miejsce w przypadku samego szczotkowania. Regularna higiena, która ma przeciwdziałać powstawaniu kamienia nazębnego obejmuje pielęgnację poranną i wieczorną, a także szczotkowanie lub przynajmniej płukanie zębów po każdym posiłku – zwłaszcza tym silnie barwiącym. 

Co z dietą i nawykami?

Spożywanie produktów kwasotwórczych i palenie papierosów to dwa czynniki, które tuż za nieprawidłową higieną jamy ustnej stanowią główne przyczyny odkładania się kamienia nazębnego. Do produktów kwasotwórczych zaliczamy kawę, mocną herbatę, alkohol, napoje typu cola, węglowodany proste, czyli cukier, makaron, ryż i białą mąkę oraz nabiał, mięso i jego przetwory.

Chociaż produkty te zwiększają ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego, nie musimy całkowicie z nich rezygnować. Wystarczy równoważyć je w codziennej diecie pokarmami zasadowymi, czyli owocami, warzywami i wodą. 

Pragniesz cieszyć się czystymi, gładkimi i zdrowymi zębami oraz dziąsłami? Wykonuj regularny skaling i dbaj o aktywne usuwanie płytki nazębnej, aby kamień odkładał się jak najwolniej.