Krwawienie dziąseł daje o sobie znać podczas mycia zębów i gryzienia twardych pokarmów. Istnieje wiele przyczyn, które mogą odpowiadać za ten nieprzyjemny problem – od mechanicznych uszkodzeń, przez paradontozę, aż po bardzo poważne choroby ogólnoustrojowe, które atakują również dziąsła. Określenie źródła problemu jest niezbędne w celu wdrożenia odpowiednich metod leczenia. Co zatem najczęściej odpowiada za krwawienie dziąseł?
Największy wróg dziąseł – paradontoza
Paradontoza to najczęstsza tuż po urazach mechanicznych przyczyna krwawienia dziąseł. Na czym polega ta choroba? Paradontoza jest zakaźną infekcją bakteryjną, atakującą dziąsła oraz tkanki okalające zęby. Doprowadza do niej najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz niezdrowe nawyki, na przykład palenie papierosów. Według statystyk możliwe jest również dziedziczenie skłonności do rozwoju parodontozy.
Jak oddziałuje ona na naszą jamę ustną?
Nieodpowiednio oczyszczane zęby gromadzą biofilm bakteryjny, który narasta, zamienia się w płytkę nazębną, a następnie w kamień nazębny. Ten napiera z kolei na tkanki przyzębia i podrażnia je, doprowadzając do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego dziąseł. Nieleczona paradontoza niszczy nie tylko dziąsła, ale również kości, powodując ruchomość oraz utratę zębów. Zastanawiasz się, jak wygląda leczenie tej choroby? Metody lkuracji zależą od stopnia zaawansowania paradontozy. W początkowym etapie wystarczające może okazać się oczyszczenie kieszonek dziąsłowych i zaaplikowanie preparatu leczącego stan zapalny. W przypadku znacznych uszkodzeń tkanki często konieczne jest jednak leczenie chirurgiczne, a nawet zabiegi odbudowy kości.
Częste przyczyny krwawienia dziąseł – nieprawidłowa higiena i zła dieta
Złe nawyki żywieniowe oraz nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej to jedne z częstszych przyczyn krwawienia dziąseł, jednocześnie również najłatwiejsze do wyeliminowania. Jeśli szczotkujemy zęby niedokładnie lub nieregularnie i pomijamy etap oczyszczania przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, powstająca w jamie ustnej płytka nazębna prowadzi do powstawania opuchlizny i krwawienia. Proces ten zachodzi w zaskakująco szybkim tempie – nawet w ciągu 24 godzin.
Czy istnieje sposób, by temu zapobiec?
Problem można rozwiązać w bardzo prosty sposób – poprzez zmianę nawyków, czyli dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów, stosowanie płynów antybakteryjnych do płukania jamy ustnej i regularne przeglądy u dentysty, który w razie potrzeby zaleci również bardziej profesjonalne zabiegi oczyszczające, takie jak skaling czy piaskowanie. Krwawienie dziąseł może być spowodowane również złą dietą, ubogą w witaminy, minerały i kwasy omega. Kiedy pojawia się krwawienie możemy przypuszczać, że naszemu organizmowi brakuje witaminy C i witaminy K. Pierwszą witaminę dostarczamy przede wszystkim w formie świeżych warzyw i owoców, drugą możemy wytracać na skutek wyjałowienia przewodu pokarmowego.
Nasze dziąsła potrzebują również magnezu i wapnia oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych o działaniu przeciwzapalnym, które znajdziemy głównie w rybach. Co zrobić, kiedy to właśnie niedobór składników odżywczych odpowiada za krwawienie dziąseł? Najprościej zmienić nawyki żywieniowe lub zastosować odpowiednią suplementację pod okiem specjalisty.
Krwawienie dziąseł a ciąża
Krwawienie z dziąseł jest zupełnie naturalnym objawem towarzyszącym niemal połowie ciąż. Problem pojawia się najczęściej między 2. a 8. miesiącem i jest spowodowany tak zwaną huśtawką hormonalną. Tkanki dziąsłowe są wtedy bardziej czułe na dotyk, wrażliwe na temperatury, opuchnięte i skłonne do podrażnień podczas codziennych zabiegów higienizacyjnych. Dodatkowo, większa ilość progesteronu sprawia, że dziąsła reagują w sposób bardziej intensywny na obecność bakterii z płytki nazębnej. Problem mija zazwyczaj samoczynnie tuż po porodzie. Jednak czy należy go ignorować? Zdecydowanie nie. Wszelkie stany zapalne powinny być monitorowane i leczone również w trakcie ciąży, gdyż związane z nimi powikłania są znacznie bardziej niebezpieczne dla matki i dziecka niż samo ich leczenie.
Jak wygląda leczenie krwawiących dziąseł?
Leczenie krwawienia dziąseł zawsze rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badania jamy ustnej, podczas którego stomatolog szuka czynników stanowiących źródło problemu. Następnie w większości przypadków lekarz instruuje pacjenta odnośnie prawidłowej higieny jamy ustnej i zaleca dodatkowe środki zapobiegawcze. Zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych dentysta może przeprowadzić także skaling ultradźwiękowy, dzięki któremu w bardzo precyzyjny sposób usunie wszelkie złogi kamienia nazębnego, podrażniające dziąsła.
W przypadku stanów zapalnych zastosuje również odpowiednie leki zawierające substancje o działaniu antybakteryjnym, a nawet antybiotyki. Za problemem krwawienia dziąseł mogą stać błahe przyczyny, takie jak zła dieta czy zaniedbywanie higieny jamy ustnej. Zdarza się jednak, że krwawienie to tylko jeden z objawów poważnej choroby ogólnoustrojowej, na przykład cukrzycy czy anemii. W żadnym przypadku krwawienie dziąseł nie powinno być zatem problemem ignorowanym, a pierwszy krok ku jego eliminacji to wizyta u stomatologa.