Pasty wybielające zęby – hit czy kit?

Udostępnij Znajomym

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zdrowy, biały uśmiech to marzenie każdego człowieka. Perfekcyjne uzębienie przekłada się bowiem na nasze dobre samopoczucie i pewność siebie. Piękne zęby sprawiają, że mamy ochotę częściej dzielić się swoim uśmiechem, a co za tym idzie jesteśmy postrzegani jako osoby bardziej przyjazne, otwarte, gotowe na kolejne wyzwania. Naturalną biel zębów niestety bardzo trudno utrzymać, gdyż odbarwiają je popularne napoje, takie jak kawa, herbata czy wino. Uzębienie żółknie także od palenia papierosów oraz stosowania niektórych leków. Rozwiązanie tego problemu proponują nam producenci past wybielających, obiecujący w swoich reklamach rewelacyjne rezultaty już po kilku tygodniach stosowania. Jednak czy produkt dostępny w każdej drogerii lub aptece może dawać rzeczywiste, trwałe i nie obarczone skutkami ubocznymi rezultaty?

Jak działają pasty wybielające do zębów?

„Efekt bielszych zębów już po dwóch tygodniach!”, „Uśmiech bielszy nawet o trzy odcienie już po kilku zastosowaniach” – to tylko niektóre z haseł reklamowych popularnych past do zębów, sprzedawanych w sklepach i aptekach. Myślisz, że warto uwierzyć producentom na słowo? Wiele osób, które borykają się z problemem przebarwień nazębnych bardzo chętnie wypróbowuje kolejne preparaty do użytku domowego licząc, że tym razem efekt okaże się bardziej spektakularny. Jednocześnie niewielu zastanawia się, w jaki sposób działają pasty wybielające. Produkty tego typu mają usuwać przebarwienia w sposób mechaniczny.

Wszystkie pasty zawierają środki ścierające, których szczególnie duża ilość obecna jest w wariantach o działaniu wybielającym. Ścieralność past określana jest przy pomocy wskaźnika ścieralności RDA. Produkt używany codziennie nie powinien charakteryzować się wskaźnikiem wyższym niż 45 RDA. Silniejsze produkty można stosować bezpiecznie maksymalnie 2 razy w tygodniu. Czy w takim przypadku uzyskamy jakiekolwiek efekty? Z całą pewnością nie. Niemożliwe jest zatem połączenie skutecznego i bezpiecznego wybielania zębów, jeśli stosujemy w tym celu tradycyjne pasty wybielające. 

Czarne pasty wybielające – czy rzeczywiście bezpiecznie wybielają zęby?

Czarna pasta wybielająca zawdzięcza swój kolor zawartości węgla aktywnego, który wykazuje działanie absorbujące względem źródeł przebarwień pochodzenia zewnętrznego. W produktach tego typu rezygnuje się z agresywnych środków ściernych, które usuwają nie tylko przebarwienia, ale i szkliwo. Węgiel aktywny działa poprzez zapobieganie powstawaniu płytki nazębnej oraz normalizowanie pH śliny. Mogłoby się wydawać, że pasty z węglem aktywnym są zatem idealnym rozwiązaniem w przypadku osób, które walczą z przebarwieniami i problemem nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego.

Jak jest w rzeczywistości?

Dobrej jakości czarne pasty do zębów oprócz węgla aktywnego zawierają także składniki, które wspomagają remineralizację szkliwa. Ma to miejsce przez wzgląd na fakt, że czarny węgiel pogłębia jego erozję i może prowadzić do zwiększenia nadwrażliwości, a nawet przyciemnienia jego naturalnego koloru. Oznacza to zatem, że również czarne pasty do zębów nie są rozwiązaniem, które pozwoliłoby nam w łatwy i bezpieczny sposób wybielić uzębienie. Poza tym produkty tego typu z pewnością nie nadają się do stosowania w przypadku posiadaczy osłabionych, nadwrażliwych zębów. 

Bezpieczne wybielanie – od czego zależy naturalny kolor zębów?

Aby wybielić zęby w sposób skuteczny i bezpieczny, warto zrozumieć skąd bierze się nasz naturalny kolor uzębienia. Nieco żółty lub szary uśmiech nie zawsze świadczy bowiem o złej higienie czy nieprawidłowych nawykach. Na kolor zębów wpływają barwy dwóch różnych tkanek – szkliwa oraz zębiny. Wewnętrzna zębina prześwieca przez transparentne szkliwo, dlatego to ona ma największe znaczenie w kontekście zabarwienia naszego uśmiechu.

Jedne osoby mogą mieć bardziej lub mniej przezroczyste szkliwo, inne bardziej lub mniej żółtawą zębinę. Chociaż jest to kwestia wrodzona, mają na nią wpływ również czynniki zależne od człowieka, czyli spożywane przez niego pokarmy i napoje, przyjmowane leki czy palenie papierosów. 

Skuteczne, długotrwałe i bezpieczne wybielanie zębów – tylko u dentysty!

Istnieje kilka metod wybielania zębów w gabinecie dentystycznym. Metoda nakładkowa, żel wybielający aktywowany światłem lampy, preparat w formie pianki, którego działanie wzmacniane jest poprzez naświetlanie – to tylko niektóre profesjonalne sposoby rozjaśniania zębów.

Dlaczego warto zdecydować się na wybielanie pod okiem dentysty?

Przede wszystkim ze względu na fakt, że stomatolog dopasuje metodę wybielania najlepszą dla kondycji naszych zębów, uprzednio lecząc wszelkie ubytki i niwelując inne przeciwwskazania. Ponadto, będzie w stanie kontrolować przebieg wybielania i zareagować, jeśli dojdzie do jakichkolwiek niepożądanych rezultatów. Zagwarantuje zatem pełne bezpieczeństwo i skuteczność, która łączy poczucie satysfakcji pacjenta z zachowaniem zębów i dziąseł w bardzo dobrej kondycji. 

Szeroko reklamowane pasty wybielające nie zawierają takich stężeń substancji aktywnych, aby były w stanie gwarantować długotrwałe i dobrze widoczne efekty. Zawarte w nich środki ścierne prowadzą z kolei do uszkadzania szkliwa i skutkują nadwrażliwością zębów. Jednym bezpiecznym sposobem wybielania, który zapewnia satysfakcjonujące i długotrwałe rezultaty pozostaje zabieg wykonany przez stomatologa w profesjonalnym gabinecie dentystycznym. Aby jak najdłużej cieszyć się jego efektami, pamiętaj o przestrzeganiu wszelkich zaleceń lekarskich i ograniczaj swój kontakt z czynnikami, które prowadzą do ponownego powstawania przebarwień.